O mně

AHOJ!

Jsem Terka, maminka tří kluků a lektorka češtiny pro cizince, momentálně na rodičovské dovolené. Tvořím hledací hry a další PDF materiály pro děti a moc mě to baví! 😊

 

Proč vzniklo Kouzelné hledání?

Moji kluci, stejně jako asi většina dětí, milují hledání pokladů. Každý rok v létě hledají s dalšími dětmi poklad schovaný v okolí naší chaty. Je to tradice, kterou zavedl už můj tatínek, když jsem sama byla dítě. Tenkrát pro nás připravoval nejrůznější šifrované zprávy s úkoly a soutěžemi. Hledání pokladu byla vždy akce, na kterou jsme se všichni těšili celý rok, a dodnes patří tyhle okamžiky k mým nejhezčím vzpomínkám na dětství.

Já jsem zpočátku pro své kluky různé bojovky a stezky kupovala, jak ale rostli a naučili se číst a psát, začaly pro ně být příliš jednoduché. Momentálně je nejvíc baví luštit křížovky, osmisměrky, rébusy a další šifry. Chtěla jsem je podpořit v jejich zájmu o luštění, a tak jsem pro ně začala tvořit domácí hledací hry. Nejprve to byly jen zprávy psané rukou doprovázené jednoduchými obrázky. Když jsem se ale rozhodla začít hry zpracovávat graficky v počítači, což mi zabralo mnohem víc času, bylo jasné, že by mě mrzelo, kdyby si hru zahráli jen moji kluci. Dodělala jsem tedy ke všem hledačkám návod a upravila je tak, aby je mohly využít i další děti.

 

Co jsou hledací hry (hledačky)?

Hledačky jsou hry na principu bojovek, děti tedy postupně hledají zprávy a luští různé šifry nebo plní jednoduché úkoly. Zprávy je nakonec dovedou až k "pokladu" (sladkost nebo malý dárek), který jim schováte na určené místo. Hry jsem rozdělila na lušticí hledačky, což jsou v podstatě klasické bojovky pro zábavu, a na úkolové hledačky. Ty jsou trochu specifické a je to takový můj malý experiment. 😊 Vycházím při něm z toho, co jsem se naučila během své lektorské praxe, které jsem se (s pauzou na první rodičovské dovolené) věnovala přes sedm let. Měla jsem možnost učit studenty v podstatě všech věkových kategorií a to, co bylo všem společné, bylo nadšení a zápal pro hru, které se překvapivě nevytrácelo ani ve chvílích, kdy jsme probírali opravdu náročné učivo, které je jindy nudilo a unavovalo. Ve svých hrách proto využívám principu oblíbené hry k tomu, aby děti zábavnou formou plnily i úkoly, které je jinak příliš nebaví (úklid pokojíčku apod.). Tyto úkolové hry testuji na svých dětech. Do jaké míry se mi to daří, si můžete přečíst na blogu.

 

K čemu je hledání dobré?

V první řadě si myslím, že hledání je obrovská zábava, a to pro všechny nehledě na věk ani vzdělání. Ať už hledáte na obrázku nebo v prostoru, radost z nalezení je vždy velmi uspokojující. Hledání bystří smysly a když ho spojíte s luštěním nebo pohybovými úkoly, procvičíte zároveň i mysl a tělo. Děti během hry trénují čtení, psaní, logické uvažování, rozvíjejí svou samostatnost, ale i práci v kolektivu (pokud zapojíte více dětí), manuální dovednosti a mnoho dalšího. V neposlední řadě podporují hledací hry dětskou kreativitu, a tak se možná časem stejně jako já dočkáte toho, že děti začnou vytvářet vlastní hledačky. Je hezké nacházet po bytě papírky naškrabané dětskou rukou, kde Vás trochu krkolomný text vybízí k nalezení pokladu. 😊

Tím největším benefitem je ale podle mě samotná radost z hledání. Když dětem připravíte hledačku, darujete jim kromě závěrečné odměny především zážitky, na které budou celý život vzpomínat, a to je prostě nejvíc!